x
o k n a l g r o u p
  • Kahramanmaraş
  • 08:00 - 17:30, Paz Off
Argon Gazı

Argon

Havadan ağır, kokusu ve rengi olmayan ve havada yaklaşık olarak %0.934 oranında bulunan gaz türüdür. Zehirli olmayan argonun kimyasal bileşimi yoktur. Endüstriyel (Sınai) Gaz türlerindeki gazlardandır.

Oknal olarak, argon gazının üretim ve tedariğinin yanı sıra analiz ve kalifikasyon yapmakta, sertifika verilebilmekteyiz.


Oksijen Gazı nasıl üretilir?
Atmosferik hava temizlenir, sonrasında yüksek basınç altında soğutulur. Soğutulan havadaki temel maddeler (oksijen, argon ve nitrojen) ayrıştırılır. Argon ve diğer gazların ayrıştırılması için kriyojenik hava ayırma tesisleri kullanılmaktadır. Kriyojenik, dijital kontrollü ayırma için oluşturulan sisteme -196 derece sıcaklıkta sıvı azotun (N2) beslenmesi işleminin adıdır. Temel olarak bu işlemlerle argon gazı elde edilir.

Oksijen Gazının Özellikleri
Havadan ağırdır
Yanıcı değildir. Ancak havadaki oksijen azaldığında boğucu etkileri ortaya çıkar
Eleman tablosundaki sembol Ar olarak ifade edilir
Gaz ve sıvı olmak üzere iki farklı fazda bulunur
40 g/mol moleküler ağırlığa sahiptir
Sıvı yoğunluğu 1.394 g/litredir. -186 derecede kaynamaya başlar. -189.3 derecede erimeye başlar.

Oksijen Gazının kullanım alanları
İnert atmosfer yaratmak ve yabancı maddeleri uzaklaştırmak için alüminyum ve çelik üretimi. İnert atmosfer oluşturmak ve ısı iletimini sağlamak için yarı iletken imalatı. Doldurma gazı olarak floresan ampul üretimi. Paslanmaz çelik, alüminyum, bakır kaynağında saf gaz olarak, Gaz kaynak makinelerinde her türlü demirli malzemelerin kaynağında Oksijen ve Karbondioksit ile gaz karışımı oluşturarak Yangın söndürme sistemlerinde inert gaz atmosferi olarak ve yangın söndürme amaçlı, Analiz makinelerinde yüksek saflıkta gaz olarak da kullanılabilir.

Tedarik Şekilleri
Oknal, Tüp ve Sıvı olarak Argon gazının üretimini, tedariğini yapmakta, transferini de yine kendi lojistiği ile sağlamaktadır.

Nasıl Kullanılır, nelere dikkat edilmelidir?
Argon gazı yüksek basınçlarda tedarik edildiği için, tüplerin vanalarının zarar görmemesi ve tüplerin sabitlenmesi gerekmektedir. Sıvı Argon kullanımında vanaları açıp kapatırken kriyojenik ekipmanlar kullanılması mecburidir. Kriyojenik sıcaklıklara uygun hortum ve ekipmanlar seçilmelidir. Oknal olarak azot gazı tüketimi olan firmalara tesisat, mühendislik ve teknik destek vermekteyiz.

Sıvı (Likit) Argon

Argon Tüpü

Bir sorunuz mu var?

Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.