x
o k n a l g r o u p
  • Kahramanmaraş
  • 08:00 - 17:30, Paz Off

Endüstriyel & Medikal Sıvı (Likit) Gazlar

Sıvı (Likit) Gaz, bazı yöntemlerle gazların sıvılaştırılması işlemine verilen isimdir. Endüstriyel & Medikal Gazlar, çoğu zaman normal atmosfer basıncı altında soğutulur ve sıvı hale getirilirler.

 

Tıbbi, Sınai gazlar ve özellikleri

Sıvı (Likit) Azot: Atmosferde %78 oranında bulunur. Sıvı haldeyken oldukça soğuktur. Emniyetli bir soğutucu işlevi görür. Renksiz ve kokusuzdur.

 

Sıvı (Likit) Argon: Renksiz ve kokusuzdur. Ağırlığı havadan daha fazladır. Hareketsizdir ve kullanıldıktan sonra atmosferde değişime uğramama özelliğine sahiptir.

 

Sıvı (Likit) Oksijen: Reaktif özelliğe sahiptir. Birçok gaz ile reaksiyona girebilir. Yanıcı özelliğinden dolayı, endüstride yoğun olarak kullanılır.

 

Sıvı (Likit) Karbondioksit: Yüksek soğutma kapasitesine sahiptir. Havadan 1,5 kat daha ağırdır. Su içerisinde kolayca çözünür ve asidik özellikler sergiler.

 

Sıvı (Likit) Asetilen: 18 atmosfer basıncında ve 1 derecede sıvı hale dönüşür. Sıvı halde bulundurulması son derece tehlikelidir.

 

Sıvı (Likit) Hidrojen: 252,77 derecede sıvı hale getirilen gazdır. Enerji değeri, 2,1 kilogram doğalgaz ve 2,8 kilogram petrole eşdeğerdir. En çok sudan elde edilir.

 

Sıvı (Likit) Helyum: -269 derecede sıvı hale gelir. Doğadaki en soğuk elementtir. Yanıcı ve parlayıcı özelliklere sahip değildir. Isı iletkenliği fazladır.

 

Oknal, Türkiye dahil olmak üzere 30’dan fazla ülkeye kendi modern tesislerinde üretimini gerçekleştirdiği Endüstriyel ve Medikal Sıvı Gazların Tedarikini  yine kendi lojistiği ile sağlamaktadır.