x
o k n a l g r o u p
  • Kahramanmaraş
  • 08:00 - 17:30, Paz Off
Tıbbi Gazlar

MEDİKAL GAZLAR

Medikal gazlar; Sağlık kuruluşları için anestezi, tedavi ve tanı amacıyla kullanılmak üzere üretilmiş gazlardır. Yasal mevzuatta ilaç olarak kabul gören bu gazlar oksijen, azot protoksit (narkoz), nitrojen ve medikal hava olup basınç altında silindir veya tanklara doldurulur. Merkezi gaz sisteminde, gazlar birbirine bağlanmış büyük silindir (H-silindirleri, silindir bankası) veya tanklar içinde bulundurulur.

Oknal olarak, insan ve çevreye karşı olan duyarlılığımız ile ulusal ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde Medikal Gaz üretimi ve dağıtımını yapmaktayız. Sağlığınız için en iyisini üretmekteyiz, çünkü sağlığınız bizim için önemli.

Medikal Gaz kullanımı olan Sağlık kuruluşlarına Yurtiçi ve Yurtdışı 1- 50 Lt arası tüpler, 600 Lt lik tüp demetleri ve Depolama Tankları ile tedarik sağlamaktayız.

Tıbbi Gazlar dolumdan sonra özel makine ile safiyet ölçümü yapılarak müşterilerimize ve hastanelere teslim edilmektedir. Tıbbi Gazların dolum yapıldığı tüpler, mavi renkli olup mutlaka beyaz şeridi bulunmaktadır.

MEDİKAL GAZLAR
Medikal Oksijen
Medikal Karbondioksit
Azot Protoksit (Narkoz)
Medikal Kuru Hava

Medikal Oksijen
Dünya atmosferinin %21’ ini oluşturan oksijen veya O2, renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Oksijen yaşamı destekler ve yanmayı mümkün kılar. Dünyamızda bulunan en bol elementtir. Okyanusların % 85’ i, kayaların ve minerallerin %46’sı, insan vücudunun % 60’ ı oksijendir.Oksijen yanıcı değildir, yanmayı mümkün kılar. Havada yanabilen tüm materyallerin daha hızlı yanmasına neden olur. Yanmayı hızlandırma özelliği nedeniyle bir çok endüstriyel uygulamada kullanılır.
Sembol: O
Molekül Ağırlığı : 16 gr / mol
Kaynama Noktası: – 183o C

Medikal oksijen tüpleri, Sınai oksijen tüplerinden farklı olarak mavi boyanın üzerine beyaz şeridi bulunmalıdır. Medikal oksijen tüplerinde ” SOLUNABİLİR O2” yazısı bulunmalıdır. Tüplerin üzerinde gazın saflık derecesini, dolum tarihini gösteren analiz kartı bulunmalıdır. Firmanın medikal gaz dolumu yapabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ”Medikal Gaz Dolum ve Depolama İzin Belgesi” olmak zorundadır. Bu standartlara uymayan tüpleri yakınlarınıza ve çevrenizdeki kişilere lütfen kullandırmayınız.

Medikal Karbondioksit
Renksiz, kokusuz, tatsız ve toksik olmayan ve kolayca sıvılaşabilen bir gazdır. Yaşam döngüsünün içinde önemli bir yeri vardır; insanlar ve hayvanlar solukları ile CO2 verir, bitkiler bu CO2 yi solur, oksijeni verir. Oksijeni insanlar ve hayvanlar solur. Kaynama noktasında süblimleşir, yani katı halden direkt gaz fazına geçer. Karbon dioksitin katı haline kuru buz (İngilizce, dry ice) denir.
Sembol: CO2
Molekül Ağırlığı : 44 gr / mol
Kaynama Noktası :- 78,5o C

Azot Protoksit (Narkoz)
Narkoz gazı olarak da bilinin azot protoksit, oda sıcaklığında renksiz ,yanıcı olmayan hafif tatlı kokan bir gazdır. Anastetik etkisinden dolayı ameliyatlarda kullanılır. Az miktarda solunduğunda sinir gevşetici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı gülme etkisi yaptığından “ gülme gazı” olarak da tabir edilir. Oksijen gazı gibi yanmayı destekler.
Sembol: N2O
Molekül Ağırlığı : 44 gr / mol
Kaynama Noktası: - 88,5o C

Medikal Kuru Hava
Kuru hava bir kompresör vasıtası ile havanın dikişsiz çelik tüplere sıkıştırılmasıyla ticari hale gelen bir gazdır. Bu sebepten dolayı bir TSE standartı yoktur ve kuru hava en az % 99,999 safiyette bulunur içindeki nem miktarı 2ppm den küçüktür. Tüpün dış rengi Ral 9010 + 9005 dir ve tüplerin periyodik bakım aralığı 10 yıldır.Renksiz ,zehirsiz ve kokusuz bir gazdır.Kuru hava plazmarada hassas malzeme kesimlerinde , dalgıç tüplerinde , spektrometrik oranlarda Gaz Kromatografi cihazlarında detektör gazı olarak kullanılmaktadır.Renksiz ,zehirsiz ve kokusuz bir gazdır.
Formül : Hava
Monekül Ağırlığı : 28,975 gr / mol – gr
Kaynama Noktası : -194,3 °C
Gaz Yoğunluğu : 1,200 kg / m³ ( 21,1 °C,1 bar)
Donma Noktası : -216,2 °C
Kritik Sıcaklık : -140,6°C
Kritik Basınç : 37,71 Bar
Kritik Yoğunluk : 351 kg / m³

Bir sorunuz mu var?

Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.