x
o k n a l g r o u p
  • Kahramanmaraş
  • 08:00 - 17:30, Paz Off
Sınai Gazlar

ENDÜSTRİYEL GAZLAR

Endüstriyel Gazlar, endüstride kullanılmak üzere Kriyojenik ve hava ayrıştırma tanklarının olduğu tesislerde, birçok güvenlik kuralarına uygun olarak üretilen gazlardır. Sağlanan ana gazlar oksijen ,azot, argon, karbondioksit, hidrojen , helyum ve asetilendir. Bu saf gazlara ilave olarak, belirli oranlarda karışım gazları da bulunmaktadır. Endüstriyel gazlar, gaz halinde veya sıvı halde temin ve tedarik edilmektedir. Endüstriyel gazlar kullanım alanları, miktar ve prosesin özelliğine bağlı olarak basınçlandırılmış tüpler içerisinde gaz halinde , likit silindirler içerisinde ve tankların içerisinde sıvı halde temin edilebilmektedir. Her bir gaz cinsi tüplerin içerisinde belli saflık, basınç ve sıcaklık değerlerinde dolum yapılarak hizmetine sunulmaktadır.

Tüplü Gazlar
Saf Oksijen
Saf Azot
Saf Argon
Saf Hidrojen
Saf Karbondioksit
Saf Helyum
Asetilen
Amonyak
Propan
Argon / CO2 / O2
Argon / CO2
Argon / Hidrojen
Argon / Helyum
Azot / Helyum
Azot / Hidrojen
Saf Argon
Balon gazı

Dökme (Likit / Sıvı) Gazlar
Sıvı Oksijen
Sıvı Azot
Sıvı Argon
Sıvı Karbondioksit

Endüstriyel sıvı gazlar, uygulama safiyet değerleri gözetilerek temin edilmektedir.

Endüstriyel Gazların Kullanım Alanları
Endüstriyel gaz sektörü, son yıllarda oldukça gelişmiştir. Gelişime paralel olarak da endüstriyel gazların kullanım alanları genişleyerek birçok sektörü kaplar hale gelmiştir. En çok kullanılan endüstriyel gazlar ve kullanım alanları, aşağıdaki gibidir:

Oksijen
Lazer ve Oksi yardımıyla yapılan kesim işlemlerinde, petrokimya uygulamalarından olan yen ürünlerinin üretilmesinde, elektronik sektöründe, atık ve suların temizlenmesi işlemlerinde, gıda sektöründe paketleme uygulamalarında kullanılır.

Karbondioksit:
Kaynak uygulamalarında koruyucu olarak, seramik ve cam yüzeylerini temizlemek için, metal yüzeylerin temizliğinde, bilimsel araştırmalarda, atık suların temizlenmesinde, gıdaların soğutulmasında, sağlık sektöründe kullanılır.

Azot
Her türlü kaynak işlemlerinde, sanayi de ısıl işlem gerektiren uygulamalarda, sıcaklık kontrol ünitelerinde, gıda sanayinde dondurucu olarak, sağlık sektöründe ve laboratuvarlarda kullanılır.

Argon
Sanayide uygulanan ısıl işlemlerde, lazer teknolojisine yardımcı olarak, cam ve ampul üretiminde, şarap üretiminde, sanayide temizleme ve inert ortamının hazırlanmasında, bilimsel laboratuvar çalışmalarında ve elektronik sektöründe tercih edilir.

Asetilen
Daha çok sanayide kaynak işlemlerinde, kaynak güçlendirme ve kesme işlemlerinde, elektronik alanında parça imalatında, cam kalıplarından camların ayrılması işlemlerinde, sağlık sektöründe pulmoner fonksiyon tanı tesislerinde, araştırma laboratuvarlarında tercih edilir.

Helyum
Ark ve lazer kaynaklarında kullanılır. Ayrıca, elektronik parçaların imalatında, sağlık sektöründe tanı ve teşhis cihazlarında, gaz kaçağı tespiti yapan tesislerde ve tıpta MR cihazlarında sıklıkla kullanılır.

Hidrojen
Birçok elektronik parçanın üretiminde, Kimya sektöründe sentez proseslerine yardımcı olarak, sanayide yakıt hücrelerinde üretilen elektrik enerjisinde, metal ve cam sektöründe oksijen gazının uzaklaştırılmasında, bilimsel çalışmalarda laboratuvarlarda, sülfür gibi gazların çıkarılmasında kullanılır.

Oknal olarak, kendi hava ayrıştırma tesisimizde üretmiş olduğumuz Oksijen, Azot ve Argon’ u ve diğer tüm Endüstriyel Gazların dağıtımını yapmakta, .Üretimimizin yanı sıra sahip olduğumuz deneyimli kadromuz ile tüm tedarikçilerimize teknik hizmetler de vermekteyiz.


Bir sorunuz mu var?

Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.