x
o k n a l g r o u p
  • Kahramanmaraş
  • 08:00 - 17:30, Paz Off
Helyum Gazı

Helyum

Helyum Gazı Periyodik tabloda 8A grubunda yer alan ve soy gaz elementi olan gaz türlerindendir. Havadan daha hafif olan Helyum gazı, hava taşıtlarının havalanmasında yaygın olarak kullanılır.

Helyum Gazı nasıl ürerilir?
Havada az miktarda bulunduğu için helyum gazı üretimini havadan elde etmek oldukça zordur. Helyum gazının en çok bulunduğu alanlar, doğalgaz yatakları olduğu için, doğalgazdan ayrıştırılarak elde edilir. Dolumunda Özel olarak üretilen dolum makinelerinden yararlanılır. Zararsız bir gaz olduğu için helyum gazı dolumu ve taşınması oldukça kolaydır.

Helyum Gazının Özellikleri
Periyodik tablodaki sembolü He olarak ifade edilir.
Atom numarası, proton sayısı ve elektron sayısı 2’dir.
Moleküler kütlesi 4,002602 g/mol’dür.
Havaya göre yoğunluğu 0,179 g/cm3’dür.
-272,2 derecede erimeye başlar.
-268,93 derecede kaynamaya başlar.
Oda sıcaklığında gaz halinde bulunur.
Renksiz ve kokusuz bir gazdır.
Tepkimeye girmeyen bir gazdır ve bu yüzden eylemsiz gazlar grubunda yer alır.
Atmosferde %0,0005 oranında bulunur.
Helyum gazı zehirli olmayan özelliklere sahiptir.
Yanmayan, parlamayan ve patlamayan özellikte bir gazdır.

Helyum Gazının Kullanım Alanları
Balon şişirme
Süper iletken, manyetik rezonans görüntüleme
Soğutucu akışkan olarak nükleer santraller
Metal imalatı, kaynak işleminde koruyucu bir atmosfer yaratmak için.
Koruyucu bir atmosfer yaratmak, gaz kromatografları
Derin sualtı dalışı, solunan havada,
Analiz cihazlarında.
Helyum, argon gazı ile kaynak işlemi karışımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu karışıma ARK gazı olarak isimlendirilir ve helyum oranına göre değişiklik gösterebilir. Standart kaynak işlemine göre daha yüksek ısı girdisi için kullanılır. Bakır, alüminyum gibi demir dışı malzemelerin kaynağında kullanılabilir.

Tedarik Şekilleri
Helyum gazı tüpü, üretimi kolaydır ve birçok yerde bulunabilir. Oknal Tüp veya Sıvı olarak Helyum gazının tedariği sağlamaktadır.

Nasıl kullanılır? Nelere dikkat edilmelidir?
Havadan hafif bir gaz olduğundan dolayı, uçan balon şişirmede sıklıkla tercih edilir. Doğum günü partisi ve diğer eğlence aktivitelerinde, uçan balonlar sıklıkla tercih edilir.

Ayrıca meteroloji balonlarının şişirilmesinde de kullanılır. Büyük firmaların reklam aracı olarak kullandıkları,  zeplinlerin yükselmesinde de helyum gazı kullanılır. Özellikle uçan balonlarda kullanıldığından dolayı, uçan balon gazı olarak da adlandırılır.

Ayrıca helyum gazı, roket yakıtlarının sıkıştırılmasında kullanılır. Kısıtlı da olsa kaynak işlemlerinde kullanılır. Derin dalışlarda, dalış tüplerinde de helyum gazı kullanılır. Gıda sektöründe de çeşitli minerallerin elde edilmesinde helyum gazından yararlanılır.

Maden sektöründe de sıklıkla kullanılan bir gazdır. Silisyum kristalleri, titanyum ve zirkonyum elementlerinin çıkarılmasında da kullanılır. Ayrıca germanyum elementinin elde edilmesinde kullanılır.

Bir sorunuz mu var?

Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.