x
o k n a l g r o u p
  • Kahramanmaraş
  • 08:00 - 17:30, Paz Off
Azot Protoksit

Azot Protoksit (Narkoz)

Nitröz oksit, N2O formülüne sahip, diazot monoksit ve azot protoksit de, anestezide kullanılan bir gazdır. "Gülme Gazı" olarak da bilinmektedir. Oda sıcaklığında renksiz, yanıcı olmayan bir gaz olmakla beraber yüksek sıcaklıklara çıkarıldığında moleküler oksijene benzer bir şekilde güçlü bir oksidan haline gelir. Suda çözünebilmektedir.

Anestetik ve ağrı kesme özellikleri sebebiyle dişçilik ve cerrahi operasyonlar gibi medikal alanda önemli bir yere sahiptir. Halk arasındaki ismi olan "Güldürücü gaz" ismi Humphry Davy tarafından, solunmasıyla birlikte öfori etkisi etmesiyle bulundu. Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde sağlık kuruluşlarında en güvenli ve efektif ilaçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca roket itici yakıtlarında oksidan olarak ve içten yanmalı motorlarda motorun gücünü artırmada rol oynamaktadır.

Azot Protoksit (Narkoz) Gazı Nasıl Üretilir?
Amonyum nitrat hassas ve kontrollü ısıtıldığında azot protoksit ve su buharı olarak ayrışır. Bu şekilde Azot Protoksit elde edilir.

Azot Protoksit (Narkoz) Gazının Özellikleri
Hafif tatlı ve renksizdir
Zehirli değildir , narkotiktir
Korozif değil oksitleyicidir

Azot Protoksit (Narkoz) Gazının Kullanım Alanları
Ameliyatlarda anestetik olarak yaygın kullanıma sahiptir.
Otomotiv sektöründe Yarış otolarında motor gücünü arttırmak için kullanılır.
Aerosollerde (Yangın Söndürücü) itici gaz olarak kullanılır.

Tedarik Şekilleri
Oknal, müşteri talep ve isteklerine göre üretimini gerçekleştirdiği Azot Protoksit (Nakoz) Gazının Sıvı (Likit) veya Tüp olarak tedarikini sağlamaktadır.

Nasıl kullanılmalı? Nelere dikkat edilmelidir?
Tüpler işletme içinde nakledilirken vanaları kapalı ve kapakları takılı olarak nakledilmelidir. Nakil esnasında tüpler yan yatırılmamalı, tercihen dik vaziyette, bir araba üzerinde ve bağlı olarak nakledilmelidir.

Kriyojenik Tankarda ise periyodik kontrollerin düzenli şekilde yapılması gerekmektedir.

Bir sorunuz mu var?

Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.